Вулкан Шивелуч на Камчатке сегодня выбросил столб пепла высотой 6 км

Вулкан Шивелуч, извергающийся на Камчатке, выбросил столб пепла на высоту 6 км над уровнем моря, сообщил агентству «Интерфакс — Дальний Восток» в четверг представитель Камчатского филиала Геофизической службы РАН.

«Это событие на вулкане произошло в четверг утром. Было еще темно, и визуально определить высоту выброса на Шивелуче не представлялось возможным. Но о ней можно судить по сейсмическим данным», — рассказал геофизик.

В свою очередь, в ГУ МЧС по Камчатскому краю агентству сообщили, что пеплопадов в населенных пунктах региона не зарегистрировано. Туристическим организациям рекомендовано не водить туристов в район Шивелуча.

Шивелуч — самый северный действующий вулкан Камчатки, расположенный в 45 км от поселка Ключи Усть-Камчатского района, где проживают около 5 тыс. человек. Это одно из крупнейших вулканических сооружений Камчатки. Активность Шивелуча усилилась в мае 2009 года. В результате этого купол вулкана прорезала расщелина глубиной около 30 м.

09:01, 14.02.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Вулкан Шивелуч на Камчатке сегодня выбросил столб пепла высотой 6 км

Денис 01.08.2019, 07:39

Перезвоните мне пожалуйста 8 (962) 685-78-93 Денис.

Go Here 31.12.2019, 08:04

I simply want to mention I'm newbie to weblog and absolutely enjoyed this blog. Almost certainly I’m going to bookmark your website . You amazingly come with superb stories. Bless you for revealing your webpage.

Love Irrigation 14.01.2020, 08:04

An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little homework on this. And he actually ordered me dinner because I discovered it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your internet site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 07:51

An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little homework on this. And he actually bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this issue here on your site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 21:28

I used to be able to find good info from your blog articles.

fichier qualifié 07.03.2020, 02:18

Very good info. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon). I've book marked it for later!

Yong Ziegenbein 08.03.2020, 16:23

Great information. Lucky me I recently found your site by chance (stumbleupon). I have saved it for later.

here 10.03.2020, 09:01

I just want to say I am all new to blogging and site-building and really loved your web site. Probably I’m want to bookmark your blog . You actually have superb stories. Appreciate it for revealing your blog.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS