Пожарный из Забайкалья добился зарплаты голодовкой

Руководство департамента по гражданской обороне и пожарной безопасности Забайкальского края обещало выплатить зарплату за март сотрудникам пожарной части поселка Амазар после голодовки ее командира Константина Князева, сообщает«Чита.ру».

Российский пожарный добился зарплаты голодовкой

Как сообщил порталу Князев, он приостановил акцию до фактического исполнения руководством обязательств.

«За март обещают расплатиться в ближайшее время. А на долг с 2016 по 2019 годы буду подавать в суд, так как времени прошло много»,

— сообщил он.Краевая прокуратура начала проверку обстоятельств, из-за которых Князев объявил голодовку: в частности, невыплаты денег за переработки и невыдачи спецодежды. Также проверку проведут в управлении Следственного комитета по Забайкальскому краю: следователи опросят работников пожарной части и изучат бухгалтерские документы.

«В прокуратуру Забайкальского края поступила информация об объявлении голодовки командиром отделения пожарной части посёлка Амазар Могочинского района в связи с нарушением трудовых прав работников, в частности, невыплаты денежных средств за переработку и невыдачи форменного обмундирования. По поручению прокуратуры края Могочинская межрайонная прокуратура приняла от него обращения и приступила к проверке. В ближайшее время планируется выезд на место»,

— говорится в сообщении.Ранее стало известно, что спасательные подразделения МЧС оказались оснащены техникой и спецоборудованием всего на 10 процентов. Об этом на коллегии министерства по итогам 2018 года заявил первый замминистра Александр Чуприян. Он отметил, что в первую очередь не хватает средств инженерного вооружения, радиационной, химической и биологической защиты, автомобилей и медицинской техники.

В июле прошлого года проверка МЧС выявила, что последние четыре года ведомство занималось методичным саморазрушением: главными проблемами стали плохая социальная поддержка кадров, нехватка и устаревание пожарной техники. Кроме того, была сильно урезана штатная численность: боевой расчет на пожарной машине составляет три человека вместо необходимых шести, уволены все специалисты тылового технического обеспечения, штат Госпожнадзора сокращен вдвое, из-за чего на каждого инспектора приходится теперь более тысячи объектов.

Константин Николаевич Князев работает в пожарной службе Могочинского района с 2013 года.

— Я объявил голодовку, потому что мне не выплачивают деньги за переработку, не выдают обмундирование. На пожары выезжаем в собственной обуви, так как специальных сапог нам не выдают. К тому же со стороны руководства невозможно терпеть хамское отношение. Содержание пункта проводим за счет начальника пожарной части. Ремонтируем технику — две машины опять же за свой счет. Канцелярию покупаем на свои же деньги. Из казенного — плита, компьютер и пожарное оборудование. Даже модемка для интернета, и та, личная,

— сообщил Константин Николаевич. Он находится на боевом посту.Также он добавил, что поставил в известность краевую прокуратуру, трудовую инспекцию и позвонил в приемную президента РФ.

Напомним, что в редакцию «Вечорки» поступало письмо, автор которого рассказывал о вопиющих вещах, творящихся в ГУ «Забайкалпожспас» в поселке Ясногорск Оловяннинского района — пожарным приходится покупать спецодежду за свой счет, а их зарплата после повышения почему-то стала меньше. Автор письма сообщал, что индивидуального снаряжения не хватает на всех – сапоги передаются из караула в караул.

«… карабинов от силы наберется штук 10 на всю часть; пожарных поясов не хватает и т.д. ) а это очень важно! »

— говорилось в письме.

« ... зарплата после повышения оклада на 1500 осталась такой же (16 500), как и получали раньше! Причём кроме оклада в изменениях трудового договора было написано, что остальные надбавки остаются без изменений! А на самом деле нам понизили особые условия труда (было 50%, стало 41%)! Водителям не насчитывают классность, хотя в трудовом договоре это прописано! »

Дефицит оснащения МЧС России достиг 90 процентов.

Об этом на коллегии министерства по итогам 2018 года заявил первый замминистра Александр Чуприян.

«На сегодняшний день в наличии более 7,3 тысячи единиц, а потребность в закупке — свыше 107 тысяч единиц. Иначе говоря, дефицит техники и специального оборудования составляет более 90 процентов»,

— сообщил он.

Российский пожарный добился зарплаты голодовкой
Ранее проверка МЧС выявила, что последние четыре года ведомство занималось методичным саморазрушением: главными проблемами стали плохая социальная поддержка кадров, нехватка и устаревание пожарной техники. Кроме того, была сильно урезана штатная численность: боевой расчет на пожарной машине составляет три человека вместо необходимых шести, уволены все специалисты тылового технического обеспечения, штат Госпожнадзора сокращен вдвое, из-за чего на каждого инспектора приходится теперь более тысячи объектов.
В последние три года также прекратилось распределение выпускников профильных учебных заведений, в результате чего возник некомплект офицерского состава.

20:30, 16.03.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Пожарный из Забайкалья добился зарплаты голодовкой

Ccleaner pro crack 21.02.2020, 17:02

I wanted to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have got you book marked to look at new stuff you post…

gtarealstar 21.02.2020, 18:27

You have made some good points there. I looked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

Legal justice Advocates 21.02.2020, 22:01

I really like reading a post that will make people think. Also, many thanks for allowing for me to comment.

male perf resultat 22.02.2020, 09:23

A fascinating discussion is worth comment. I think that you need to write more about this issue, it might not be a taboo matter but usually people do not speak about these issues. To the next! Kind regards!

crazybulk avis 22.02.2020, 21:10

I need to to thank you for this great read!! I definitely enjoyed every bit of it. I have you book marked to check out new things you post…

hardware 23.02.2020, 02:44

I was able to find good information from your blog articles.

super peach wear 23.02.2020, 09:45

Everything is very open with a clear clarification of the issues. It was truly informative. Your site is useful. Thank you for sharing.

click here 24.02.2020, 14:31

Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you taking the time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it.

read more 24.02.2020, 22:53

Greetings! Very helpful advice within this post! It is the little changes that will make the most important changes. Thanks for sharing!

source 25.02.2020, 01:59

It’s hard to find experienced people for this topic, but you seem like you know what you’re talking about! Thanks

CBD 25.02.2020, 10:21

Saved as a favorite, I like your blog.

Best grapes (the fruit) in La 25.02.2020, 16:10

An impressive share! I've just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he in fact bought me breakfast because I stumbled upon it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this matter here on your website.

This site 25.02.2020, 21:05

I wanted to thank you for this good read!! I definitely loved every bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new things you post…

This Site 26.02.2020, 00:10

I really like it when people come together and share opinions. Great website, keep it up.

King Sentinel 26.02.2020, 02:10

I was extremely pleased to uncover this page. I need to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely loved every part of it and I have you saved as a favorite to look at new stuff on your web site.

Link 26.02.2020, 05:07

I'm pretty pleased to discover this site. I want to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely savored every little bit of it and i also have you saved as a favorite to check out new stuff in your blog.

SEO DC 26.02.2020, 10:22

I need to to thank you for this excellent read!! I certainly loved every bit of it. I've got you bookmarked to check out new stuff you post…

Locksmith Serivces 26.02.2020, 23:54

I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

indie music videos 27.02.2020, 03:18

Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through some of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly.

No smoke 27.02.2020, 04:43

Greetings! Very helpful advice in this particular article! It's the little changes that make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

Web Designing Course in Delhi 27.02.2020, 21:00

Good article. I am experiencing a few of these issues as well...

Cross-country Bikes 28.02.2020, 04:15

I was very happy to discover this web site. I need to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely loved every bit of it and i also have you book marked to look at new stuff on your blog.

Evangelism 28.02.2020, 06:21

An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo matter but typically people don't talk about these issues. To the next! Cheers!

cbd oil san diego 28.02.2020, 14:01

Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was truly informative. Your site is extremely helpful. Thanks for sharing!

cbd tincture vs oil 28.02.2020, 16:58

You ought to take part in a contest for one of the highest quality sites on the internet. I am going to recommend this blog!

scammer 29.02.2020, 04:30

May I just say what a relief to find someone that truly knows what they are discussing online. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people should look at this and understand this side of your story. I was surprised that you're not more popular because you certainly possess the gift.

comb binding London 29.02.2020, 08:26

Good information. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon). I have saved as a favorite for later!

CBD near me 29.02.2020, 10:37

After looking into a number of the blog posts on your web page, I really like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my web site too and let me know how you feel.

muscat bay 29.02.2020, 13:11

You need to be a part of a contest for one of the finest sites on the internet. I will highly recommend this site!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 10:20

Excellent site you've got here... It’s hard to find quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate people like you! Take care!!

healthy fresh recipes 05.03.2020, 00:31

Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Many thanks for providing this info.

fichier qualifié 05.03.2020, 07:23

I was able to find good info from your articles.

bra 05.03.2020, 23:46

This is the perfect blog for anybody who wants to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been written about for many years. Excellent stuff, just excellent.

Festplatten Recycling 06.03.2020, 07:51

Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

Wm Molinini 06.03.2020, 16:16

bookmarked!!, I really like your blog!

fichier qualifié 07.03.2020, 01:42

The very next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this one. After all, I know it was my choice to read, however I truly believed you'd have something useful to say. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you were not too busy searching for attention.

Tova Macvicar 08.03.2020, 11:50

Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It's always interesting to read content from other authors and practice a little something from other web sites.

read this post here 10.03.2020, 07:47

I simply want to mention I'm very new to blogging and site-building and definitely enjoyed you're web page. Most likely I’m planning to bookmark your blog post . You certainly come with good stories. Many thanks for revealing your blog.

travel 12.03.2020, 03:39

The very next time I read a blog, Hopefully it does not fail me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read, however I truly thought you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you weren't too busy looking for attention.

Procura Londra 12.03.2020, 13:23

I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about. Now i'm very happy I came across this in my hunt for something relating to this.

Notary Public West London 12.03.2020, 15:07

Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and actual effort to create a really good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get nearly anything done.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS