В Приморье команда завода «Прогресс» выиграла путёвку на всероссийский фестиваль ГТО среди трудовых коллективов

Во Владивостоке подвели итоги третьего краевого фестиваля «Готов к труду и обороне» среди трудовых коллективов. В нем участвовали команды из Уссурийска Арсеньева, Дальнереченска, Шкотовского, Михайловского и Хасанского районов.

Команда завода «Прогресс» выиграла путевку на всероссийский фестиваль ГТО среди трудовых коллективов

Мужчины и женщины 6-9-ой возрастных ступеней (25-54 лет) на протяжении двух дней выполняли нормативы комплекса ГТО в беге, отжимании, рывке гири (мужчины), метании снаряда, стрельбе и других.

Как отметила руководитель регионального центра ВФСК ГТО Приморского края Екатерина Коротун, третий фестиваль среди трудовых коллективов проходит по новым правилам.

«Главное новшество заключается в том, что с этого года проводится всероссийский фестиваль среди трудовых коллективов и команда-победитель регионального этапа поедет в Сочи, где с 23 по 28 апреля на финальные соревнования соберутся 60 сильнейших команд со всей страны», – сообщила она.

Победителей и призеров определяли в личном и командном первенстве. Кубок за первое место среди команд второй год подряд завоевал коллектив Арсеньевской авиационной компании «Прогресс». Именно команда из Арсеньева и стала обладателем путевки на всероссийский финал в Сочи.

Второе место заняла команда Федерации кикбоксинга из Уссурийска, на третьем – сборная воинской части из Шкотовского района.

В личном первенстве среди женщин 9-й ступени (50-54 лет) победительницей стала Елена Чернякова (Федерация кикбоксинга Уссурийска), серебряным призером стала Оксана Мишина («Прогресс», Арсеньев), бронзовый призер – Любовь Головкова («Хасанская ЦРБ»).

В 8-й ступени (40-44 года) золотой медалью наградили Надежду Мельникову («Прогресс», Арсеньев), серебряной – Татьяну Дараеву («Транснефть-Дальний Восток», Дальнереченск), бронзовой – Зою Несову («Хасанская ЦРБ»).

Среди женщин 7-й ступени (30-39 лет) первое место заняла Светлана Баранникова (Воинская часть, Шкотовский район), второе – Людмила Лукьянчук (Федерация кикбоксинга Уссурийска), третье – Вероника Сенчило (Администрация Михайловского района).

Еще одна представительница Арсеньевской авиационной компании «Прогресс» – Ольга Гапонова, стала первой в 6-й возрастной ступени (25-29 лет). Антонина Жоголева («Хасанская ЦРБ») показала второй результат, Александра Дегтярева (Воинская часть, Шкотовский район) – на третьем месте.

Среди мужчин 9-й возрастной ступени (50-59 лет) лидировал Виталий Ахундов (Федерация кикбоксинга Уссурийска), «серебро» взял Леонид Юркасов (Администрация Михайловского района), «бронзу» – Алексей Пригодич (Воинская часть Шкотовского района).

В 8-й ступени (40-49 лет) золотую награду выиграл Олег Минаев (Воинская часть, Шкотовский район), серебряную – Андрей Подоплелов (Федерация кикбоксинга Уссурийска), бронзовую – Михаил Ивашков («Прогресс», Арсеньев).

Андрей Пахтеев (Воинская часть, Шкотовский район) занял первое место в 7-й возрастной ступени (30-39 лет). Вторым стал Владислав Архипов (Федерация кикбоксинга Уссурийска), на третьем месте Иван Бараненко («Прогресс», Арсеньев).

Среди мужчин 6-й ступени (25-29 лет) «золото» у Артема Савватеева («Прогресс», Арсеньев), «серебро» досталось Максиму Кривошееву (Федерация кикбоксинга Уссурийска), «бронза» у Геннадия Грибанова (Воинская часть, Шкотовский район).

Участники фестиваля, выполнившие нормативы комплекса, будут представлены на награждение знаком отличия ГТО соответствующего достоинства – бронзовым, серебряным или золотым.

Напомним, Всероссийский физкультурно-спортивный комплекс «Готов к труду и обороне» внедряется в России по Указу президента РФ Владимира Путина с марта 2014 года.

В настоящее время на территории Приморского края открыты 30 центров тестирования – один региональный и 29 муниципальных. На сайте ГТО зарегистрировано 43322 приморцев. За период внедрения комплекса ГТО с 1 января 2016 в тестировании приняли участие почти 33 тысячи человек. Успешно выполнили нормативы 13889 человек, из них на золотой знак отличия – 4767, серебряный – 5878 и бронзовый знак – 3244 человек.

Стать участником физкультурно-спортивного движения могут все желающие в возрасте от 6 до 70 лет и старше, имеющие медицинский допуск.

Елена Ритус, пресс-служба администрации Приморского края.

Фото – Региональный центр ВФСК ГТО Приморского края

13:49, 21.03.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → В Приморье команда завода «Прогресс» выиграла путёвку на всероссийский фестиваль ГТО среди трудовых коллективов

navigate to these guys 10.03.2020, 13:10

I simply want to mention I'm all new to blogs and definitely enjoyed this web-site. Very likely I’m likely to bookmark your blog . You actually come with good well written articles. Thanks for sharing with us your web-site.

Google 12.03.2020, 23:53

Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

agen bola terpercaya 13.03.2020, 05:28

I'd like to thank you for the efforts you've put in penning this site. I'm hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal website now 😉

s128.net 13.03.2020, 07:01

Good write-up. I absolutely love this site. Continue the good work!

s128 13.03.2020, 08:09

An intriguing discussion is definitely worth comment. I think that you ought to publish more about this topic, it may not be a taboo subject but usually people don't discuss such subjects. To the next! Cheers!!

idn play 13.03.2020, 08:28

An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who was conducting a little homework on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I discovered it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your web page.

ind poker 13.03.2020, 08:57

Great article. I am dealing with some of these issues as well...

Onpassive mexico 13.03.2020, 10:10

Hi there! This blog post couldn’t be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I am going to send this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!

ppkn 13.03.2020, 15:18

Right here is the perfect blog for everyone who hopes to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that's been discussed for many years. Excellent stuff, just great!

Pulauseribu 13.03.2020, 15:52

I blog frequently and I truly appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I'm going to bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.

situs judi bola 13.03.2020, 18:14

Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

poker88 13.03.2020, 18:15

Howdy, I believe your blog could possibly be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it's got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great site!

w11id 13.03.2020, 20:18

Very good information. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon). I have book marked it for later!

sabung ayam s128 13.03.2020, 20:40

I wanted to thank you for this wonderful read!! I absolutely enjoyed every bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new stuff you post…

vivoslot 13.03.2020, 22:39

It’s difficult to find knowledgeable people for this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

joker188 13.03.2020, 22:46

I really like it whenever people get together and share thoughts. Great blog, keep it up!

s128 14.03.2020, 00:19

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the site is really good.

fafa slot 14.03.2020, 00:36

I'd like to thank you for the efforts you have put in penning this website. I'm hoping to see the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

jokerwin 14.03.2020, 00:53

I blog frequently and I truly thank you for your information. This great article has really peaked my interest. I'm going to book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

sabung ayam s128 14.03.2020, 01:12

Hi there! This article couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I'll forward this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!

daftar sbobet88 14.03.2020, 01:35

I absolutely love your website... Great colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and would like to know where you got this from or just what the theme is named. Kudos!

sbobet 88 14.03.2020, 01:56

The very next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, however I really thought you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you could fix if you were not too busy seeking attention.

sbobet 14.03.2020, 02:53

Your style is very unique compared to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

bandarqq 14.03.2020, 04:13

This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Thanks!

https://manila99.poker 14.03.2020, 07:12

I couldn’t refrain from commenting. Very well written!

s128 download 14.03.2020, 07:24

You're so interesting! I don't believe I've read anything like that before. So wonderful to discover someone with a few original thoughts on this topic. Really... many thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with a bit of originality!

s128 apk 14.03.2020, 09:54

This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Cheers!

download s128.apk 14.03.2020, 10:13

Spot on with this write-up, I honestly think this site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

joker123 14.03.2020, 13:11

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the site is also really good.

logitech review 14.03.2020, 21:40

Spot on with this write-up, I seriously think this website needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!

agen idn poker 14.03.2020, 22:29

Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to produce a good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get anything done.

duniaresult 15.03.2020, 01:45

I'd like to thank you for the efforts you have put in penning this website. I'm hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now 😉

link alternatif centralqq 15.03.2020, 04:07

I blog quite often and I genuinely appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

daftar sarana99 15.03.2020, 04:55

This is a topic that is close to my heart... Many thanks! Where are your contact details though?

idnplay poker apk 15.03.2020, 07:43

Right here is the perfect web site for anyone who hopes to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been discussed for many years. Wonderful stuff, just great!

login idnpoker 15.03.2020, 07:52

Excellent article! We will be linking to this great content on our site. Keep up the great writing.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS