Во Владивостоке сразу после ВЭФ пройдёт кинофестиваль «Меридианы Тихого»

Ежегодный международный кинофестиваль стран Азиатско-Тихоокеанского региона «Меридианы Тихого» пройдет во Владивостоке с 13 по 19 сентября, сразу после Восточного экономического форума.

Кинофестиваль стран АТР Меридианы Тихого во Владивостоке. Архивное фото
Об этом рассказал в интервью РИА Новости один из организаторов фестиваля, художественный руководитель Приморского театра имени Горького Ефим Звеняцкий.
«Меридианы Тихого» обязательно будут. Фестиваль откроется в этом году 13 сентября, после Восточного экономического форума, и продлится до 19 сентября", — сказал Звеняцкий.
Также он заметил, что пока не располагает сведениями о составе жюри фестиваля и приглашенных звездных гостях.
«Пока мне неизвестно, кто возглавит фестиваль, кто будет председательствовать в жюри, кто прибудет в качестве почетных гостей. Мы ведем переговоры о звездных гостях, но это вопрос сложный. Про гостей сможем говорить примерно за два дня до начала фестиваля», — добавил Звеняцкий.
«У нас девять номинаций, с дополнениями – 11. Мы ничего не будем увеличивать, потому что это традиция. В этом году я хотел бы вернуться к тому, что мы делали когда-то — фестивальной деревне на берегу моря, где проходят встречи с артистами, есть рестораны и шоурумы», — добавил он.
«Меридианы Тихого» — международный кинофестиваль стран Азиатско-Тихоокеанского региона, учрежденный в 2003 году и проводящийся ежегодно в начале осени во Владивостоке. Ежегодно в кинофестивале принимают участие более шестидесяти стран Юго-Восточной Азии, Северной и Южной Америки. В оргкомитет фестиваля ежегодно приходит более 850 фильмов.

11:02, 01.04.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Владивосток → Во Владивостоке сразу после ВЭФ пройдёт кинофестиваль «Меридианы Тихого»

More hints 31.12.2019, 07:24

I simply want to say I'm beginner to blogging and absolutely liked your website. Probably I’m want to bookmark your blog . You actually come with great stories. Many thanks for sharing your web page.

Love Irrigation 14.01.2020, 08:48

This is a topic that's near to my heart... Cheers! Exactly where can I find the contact details for questions?

Marcos Layland 15.01.2020, 20:32

After exploring a few of the blog articles on your site, I seriously appreciate your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and tell me your opinion.

a knockout post 18.01.2020, 01:50

I simply want to say I'm newbie to blogging and seriously enjoyed this web site. Very likely I’m want to bookmark your site . You definitely come with exceptional articles. Thanks for revealing your website page.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 11:06

May I simply say what a comfort to uncover someone that truly knows what they are talking about online. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of your story. It's surprising you are not more popular given that you certainly possess the gift.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 21:28

Hi there! This article could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I'll send this information to him. Fairly certain he'll have a good read. Thanks for sharing!

Ashlyn Politi 06.03.2020, 10:40

Excellent blog you have here... It’s difficult to find excellent writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

fichier qualifié 07.03.2020, 01:48

bookmarked!!, I love your website.

Jacinto Landrie 08.03.2020, 16:35

Your style is unique compared to other people I've read stuff from. I appreciate you for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just book mark this blog.

try this 10.03.2020, 06:01

I simply want to say I am just all new to blogging and seriously loved you're blog. Likely I’m planning to bookmark your blog . You amazingly come with perfect stories. Bless you for sharing your web page.

gofounders.net review 13.03.2020, 06:09

I like it when people come together and share views. Great site, keep it up.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS