Более 1 000 бесплатных могил планирует вырыть мэрия Магадана в 2019 году

Магаданское учреждение «Ритуал», подотчетное мэрии города, опубликовала муниципальное задание на 2019 год.

Согласно документу, до конца года планируется выкопать 1 012 могил для неопознанных и невостребованных умерших жителей города. В перечень входят дополнительные услуги, связанные с захоронением: подготовка тел умерших  к захоронению и предоставление прочих услуг. Отпевание в церкви в этот список не входит.

Речь идет о так называемых госзахоронениях: бесплатно хоронят не только людей, которые ведут бродячий образ жизни, но и одиноких, о которых некому позаботится. Или, например, тех, чьи родственники не в состоянии оплатить ритуальные услуги.

К слову, в прошлом и в 2017 годах количество могил в муниципальном задании было, примерно, такое же, а стоимость одного такого захоронения составляла 17 256 рублей.

Отсюда можно сделать вывод, что каждый год в городе умирает более тысячи человек, о которых некому позаботиться, поэтому муниципальные службы берут эту обязанность на себя, такой вывод делает портал «Весьма».

16:06, 16.04.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Более 1 000 бесплатных могил планирует вырыть мэрия Магадана в 2019 году

click to investigate 31.12.2019, 06:39

I simply want to tell you that I'm beginner to weblog and really enjoyed your web page. Most likely I’m likely to bookmark your blog . You surely come with beneficial writings. Many thanks for revealing your web-site.

Howard Cecchi 13.01.2020, 09:11

Pretty! This was an extremely wonderful article. Thank you for providing this info.

check it out 17.01.2020, 23:33

I simply want to mention I am just beginner to blogging and seriously loved you're web site. Very likely I’m likely to bookmark your site . You really come with incredible article content. Regards for sharing your web-site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:08

Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It's always helpful to read through content from other authors and use something from other websites.

healthy fresh recipes 05.03.2020, 01:44

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Kudos!

achat base de données b2c 05.03.2020, 11:35

There is definately a lot to learn about this subject. I love all of the points you made.

Olivia Pebbles 06.03.2020, 15:08

Wonderful post! We are linking to this particularly great post on our site. Keep up the good writing.

Wiley Askey 09.03.2020, 04:53

Howdy! This post couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he will have a very good read. Many thanks for sharing!

view 10.03.2020, 05:54

I simply want to mention I am just very new to blogging and site-building and definitely loved this web page. More than likely I’m want to bookmark your blog post . You definitely have very good stories. Thanks a bunch for sharing with us your webpage.

GoFounders Spain 13.03.2020, 10:59

Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this information to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS