В матче 32-го тура Футбольной национальной лиги воронежский «Факел» принимал «СКА-Хабаровск». Встреча прошла в Воронеже на Центральном стадионе профсоюзов и завершилась со счётом 3:1 в пользу гостей.

Автором первого гола стал полузащитник «СКА-Хабаровск» Максим Казанков, отличившийся на 7-й минуте. В начале второго тайма преимущество гостей увеличил защитник Иван Хомуха. Спустя шесть минут хавбек Владимир Камеш довёл счёт до разгромного. Полузащитник «Факела» Артём Молодцов отыграл один мяч в компенсированное время.

Победная серия команды из Хабаровска в ФНЛ достигла четырёх матчей. Воронежский клуб потерпел первое поражение в последних трёх встречах.

«СКА-Хабаровск», набрав 51 очко, занимает шестое место в турнирной таблице ФНЛ, «Факел» (36) — 15-е.

Очередной матч «СКА-Хабаровск» проведет 24 апреля дома с «Химками». Начало в 19.00.

09:16, 21.04.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Футбол: «СКА-Хабаровск» одержал четвёртую победу подряд, обыграв воронежский «Факел»

article 31.12.2019, 02:52

I simply want to say I'm all new to blogs and seriously liked you're web-site. Most likely I’m planning to bookmark your website . You certainly come with amazing article content. Thanks for sharing with us your website.

Dorine Hochstine 14.01.2020, 03:23

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the site is really good.

CrowdforApps 15.01.2020, 09:53

Your style is unique in comparison to other folks I've read stuff from. Many thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just book mark this site.

CrowdforThink 15.01.2020, 11:31

You need to take part in a contest for one of the highest quality websites on the internet. I most certainly will recommend this website!

Elisha Aubrey 16.01.2020, 03:58

I used to be able to find good advice from your articles.

viagra 17.01.2020, 16:32

Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly.