Колыма предлагает заработать два миллиона рублей на «Старательском фарте»

Колыма готовится к проведению юбилейного V «Золотого фестиваля», — сообщает сайт правительства области.

Соревнования по промывке золотоносного песка традиционно пройдут в зоне отдыха «Горняк» в бухте Гертнера, Охотского моря. В 2019 году за главный приз сразятся 60 человек.

Победителем станет участник, намывший наибольшее количество золота. Общий призовой фонд соревнований по промывке золота составит 2 000 000 рублей.

Премия за первое место составит миллион рублей, за второе — 500 тыс. руб., за третье — 300 тыс. руб.

Подать заявку на участие можно до 14 июня.

Участниками соревнований могут быть лица любого пола, не моложе 18 лет, как жители Магаданской области, так и иногородние.

Приоритет отдан принимающим участие в соревновании впервые и студентам факультетов горно-геологической направленности.

Участники прошлых соревнований, занявшие 1 – 5 места, к соревнованию «Старательский фарт» не допускаются, для них будет организован этап «Профи», победитель которого получит 200 тыс. рублей.

Претенденту на участие в соревнованиях необходимо до 14 июня включительно, подать заявку и согласие на обработку персональных данных на электронный адрес: Fart@49gov.ru или по адресу: г. Магадан, ул. Пролетарская, 14, каб. 220 с понедельника по пятницу с 9.15 до 12.15 и с 14.15 до 17.30.

В период с 17 по 21 июня конкурсная комиссия рассмотрит заявки на соответствие требованиям и вынесет решение о допуске претендентов к участию.

Заявку можно сказать здесь.

14:01, 13.05.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Колыма предлагает заработать два миллиона рублей на «Старательском фарте»

Rick Strain 09.03.2020, 18:28

Pretty! This has been a really wonderful post. Many thanks for providing these details.

umlcode 09.03.2020, 20:12

There is definately a great deal to find out about this subject. I really like all of the points you made.

insulated plasterboard 09.03.2020, 22:45

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the website is also very good.

music podcast 10.03.2020, 03:17

Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

toronto fences 12.03.2020, 08:44

Very good info. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon). I've book-marked it for later!

Notar in Londra 12.03.2020, 10:06

This page definitely has all of the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

Notary Heathrow 12.03.2020, 15:56

You're so cool! I don't believe I have read through a single thing like this before. So nice to find somebody with a few unique thoughts on this subject. Seriously... many thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a little originality.

Nissan 13.03.2020, 14:21

bookmarked!!, I really like your blog.

Torie Luevand 13.03.2020, 19:11

Spot on with this write-up, I absolutely feel this web site needs much more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!

powerball 13.03.2020, 21:36

Right here is the perfect blog for anybody who really wants to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that's been discussed for years. Great stuff, just wonderful.

d link troubleshooting wireless router 14.03.2020, 00:20

bookmarked!!, I really like your web site!

Latest updates Openblogpost 14.03.2020, 08:45

Pretty! This was an incredibly wonderful post. Many thanks for providing these details.

Netflix 14.03.2020, 21:50

I want to to thank you for this very good read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I have got you bookmarked to check out new things you post…

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS