У россиян на въезде в Китай будут проверять переписку в WhatsApp

Генконсульство РФ в Гуанчжоу предупредило российских туристов об ужесточении контроля при въезде в Китай и призвало путешественников быть готовыми к тому, что придется показывать пограничникам содержание своих мобильных телефонов.

При въезде в Китай, а также при транзитном путешествии через международные аэропорты этой страны миграционные власти могут проверять соответствие категорий оформленных виз реальным целям въезда.

Для этого будут проводиться индивидуальные собеседования, у туристов также могут проверять содержимое мобильных телефонов, например, видео— и фотоматериалы, электронные документы, переписки в Wechat, WhatsApp, Viber и других приложениях.

— В случае обнаружения компрометирующей, по мнению китайской стороны, информации, туристу могут отказать во въезде в страну, — пояснили в консульстве.

При этом, если миграционная служба найдет несоответствие визы и реальной цели въезда, туриста отправят в специальное помещение, куда запрещен доступ консульских должностных лиц или представителей авиакомпании. Питание предоставляется однократно. Человек будет содержаться там до ближайшего обратного рейса в страну прибытия.

Источник — Интерфакс

13:04, 28.05.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → У россиян на въезде в Китай будут проверять переписку в WhatsApp

read this 31.12.2019, 01:43

I just want to tell you that I am just beginner to weblog and really loved you're web site. Likely I’m going to bookmark your blog post . You certainly have impressive well written articles. Kudos for revealing your web-site.

Vania Schwarten 14.01.2020, 01:58

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the site is extremely good.

Love Irrigation 14.01.2020, 10:50

Spot on with this write-up, I really feel this web site needs much more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!

healthy fresh recipes 05.03.2020, 01:18

An outstanding share! I've just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this. And he actually bought me breakfast simply because I discovered it for him... lol. So let me reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this subject here on your web page.

achat fichier email 05.03.2020, 14:22

Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am having troubles with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!

Jestine Wetzstein 06.03.2020, 11:32

Can I simply just say what a comfort to discover an individual who genuinely knows what they are discussing on the net. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people have to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you aren't more popular because you definitely possess the gift.

fichier qualifié 07.03.2020, 00:01

Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t know why I cannot join it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!

Elvina Sellman 08.03.2020, 18:53

An impressive share! I've just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little homework on this. And he actually bought me dinner simply because I stumbled upon it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your website.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS