Количество заболевших менингитом людей растёт в Хабаровском крае

В Хабаровский край вместе с жарой пришла энтеровирусная инфекция. По данным регионального управления Роспотребнадзора, в регионе уже зафиксировано 134 случая подозрения на это заболевание.

 

При этом по 14 фактам медики предварительно диагностируют энтеровирусный менингит.

Как уточнили в министерстве здравоохранения края, каждый год в июле наблюдается обострение ситуации с энтеровирусом. В первую очередь это связано с открытием купального сезона. Вторым фактором, вызывающим рост заболеваемости, становится нарушение санэпидрежима. Жара провоцирует быстрое размножение этой группы вирусов, поэтому при малейших отклонениях в правилах приготовлении пищи или обеспечении питьевого водоснабжения, ситуация может выйти из-под контроля.

— Энтеровирусная инфекция характеризуется устойчивостью к внешней среде. Вирусы могут длительное время сохраняться в открытых водоемах, плавательных бассейнах, на продуктах питания. Поэтому людям необходимо соблюдать правила личной гигиены, употреблять кипяченую и бутилированную воду, тщательно мыть фрукты и овощи, желательно ополаскивать их кипятком, — отметил Андрей Щуров, сотрудник краевого миздрава.

Он также добавил, что само заболевание относится к группе острых и сопровождается множеством проявлений — от легких лихорадочных состояний до тяжелых менингитов. Источником заражения могут становиться и больные люди, у которых нет симптомов. Обычно заболевание начинается с острой фазы: температура тела поднимается до 39-40 градусов, появляется сильная головная боль, головокружение, рвота, иногда боли в животе и спине. При подобных признаках необходимо срочно изолировать больного и обратиться к врачу.

В минздраве края подчеркнули, что в регионе уже принят ряд превентивных мер по минимизации последствий этой инфекции. В больницах зарезервированы дополнительные койки для пациентов, сформирован запасы лекарств и дезинфицирующих средств. При необходимости врачи смогут оказать помощь и на дому.

Что касается купального сезона, то официально в Хабаровском крае он все еще закрыт.  В Роспотребнадзоре напомнили о том, что все организации, устраивающие отдых на воде, обязаны организовать проверку водоема и получить специальные разрешения, в том числе и от санитарной службы. Пока ни одного подобного документа управление не выдавало.

Напомним, что клещевой энцефалит подтвержден у жителя Хабаровского края. От насекомого пострадал житель Николаевска-на-Амуре, который к настоящему моменту уже прошел курс лечения в стационаре. Состояние пациента удовлетворительное.

Источник — правительство Хабаровского края

21:03, 10.07.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Количество заболевших менингитом людей растёт в Хабаровском крае

gothic clothing 21.02.2020, 14:07

Hello! I simply want to offer you a huge thumbs up for the excellent info you have got right here on this post. I am returning to your website for more soon.

Driver Genius Crack 21.02.2020, 17:00

This is the right webpage for anybody who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that's been discussed for years. Excellent stuff, just great.

btl toys 21.02.2020, 18:39

I was able to find good info from your content.

Legal justice Advocates 21.02.2020, 22:05

Howdy! This article could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will send this information to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

crazy bulk avis 22.02.2020, 22:29

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the website is extremely good.

hardware 23.02.2020, 01:00

Good blog post. I certainly appreciate this website. Stick with it!

organize 23.02.2020, 05:52

A fascinating discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more on this subject matter, it may not be a taboo subject but generally folks don't speak about such topics. To the next! Many thanks.

Natural remedies 23.02.2020, 13:34

I'm more than happy to uncover this great site. I want to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely loved every bit of it and I have you book marked to see new information on your website.

read more 24.02.2020, 17:56

I wanted to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have got you book-marked to check out new things you post…

read more 24.02.2020, 19:22

After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get four emails with the same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Appreciate it.

click here 25.02.2020, 05:16

Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you finding the time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

here 25.02.2020, 10:49

Spot on with this write-up, I absolutely believe this web site needs a lot more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the information!

Best egusi soup in La 25.02.2020, 16:23

You're so awesome! I don't believe I've read a single thing like this before. So good to discover someone with a few genuine thoughts on this subject matter. Really... many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with some originality.

Click here 25.02.2020, 20:13

The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I really thought you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you were not too busy seeking attention.

Home Inspector Fayetteville NC 26.02.2020, 00:13

I couldn’t resist commenting. Well written.

King Sentinel 26.02.2020, 01:50

Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes which will make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 08:03

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It's always exciting to read through content from other authors and use a little something from their web sites.

Website 26.02.2020, 10:31

You should take part in a contest for one of the greatest sites online. I'm going to highly recommend this website!

floor cleaning fayetteville nc 26.02.2020, 20:34

I was very happy to discover this great site. I need to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you saved to fav to see new information on your website.

Locksmith Serivces 26.02.2020, 22:15

I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. I'm very happy that I came across this during my search for something concerning this.

music videos 27.02.2020, 02:27

Excellent post. I'm facing many of these issues as well...

THC Cannabis Oil for Sale 27.02.2020, 06:58

There's definately a lot to know about this topic. I like all the points you have made.

Web Designing Course in Delhi 27.02.2020, 20:41

It’s hard to find educated people on this subject, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

Jesus in Saudi Arabia 28.02.2020, 06:58

I absolutely love your blog... Great colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal website and would love to learn where you got this from or just what the theme is named. Many thanks!

where does cbd come from 28.02.2020, 11:22

I love looking through an article that can make people think. Also, thanks for permitting me to comment.

metabolism pills 28.02.2020, 13:44

Hello there! This blog post could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this information to him. Fairly certain he's going to have a great read. Many thanks for sharing!

what is cbd used for 28.02.2020, 15:46

Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!

scammer 29.02.2020, 05:06

An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little homework on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I discovered it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this matter here on your site.

classified ads free 29.02.2020, 06:30

Saved as a favorite, I love your blog.

badge printing London 29.02.2020, 07:54

There is definately a lot to learn about this topic. I love all of the points you have made.

CBD near me 29.02.2020, 12:05

Pretty! This has been a really wonderful article. Thank you for supplying this info.

muscat bay 29.02.2020, 13:29

Everything is very open with a really clear clarification of the issues. It was truly informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 11:37

Great info. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon). I have saved as a favorite for later!

achat base de données b2b 05.03.2020, 06:36

After looking into a few of the articles on your web site, I really appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and tell me how you feel.

Krystle Yanchik 06.03.2020, 14:01

Next time I read a blog, Hopefully it doesn't disappoint me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I really believed you'd have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you weren't too busy searching for attention.

achat base de données b2c 07.03.2020, 02:54

I want to to thank you for this fantastic read!! I certainly loved every bit of it. I have got you book marked to check out new stuff you post…

Get the facts 10.03.2020, 08:42

I simply want to tell you that I'm new to blogging and definitely savored this blog. Likely I’m going to bookmark your site . You amazingly come with exceptional posts. Thanks a lot for sharing with us your website.

gofounders compensation plan 13.03.2020, 07:33

Spot on with this write-up, I actually feel this website needs far more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the information.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS