В Магадане сегодня планируется протестный митинг в сквере 60-летия города

В магаданских группах в соцсетях и в мессенджерах появились сообщения о готовящейся акции протеста в гайд-парке — сквере 60-летия города.

В информации, рассылаемом с приглашением на митинг сказано, что в субботу 3 августа с 14.00 приглашаются неравнодушные магаданцы, чтобы «высказать свой протест против устоявшегося порядка и произвола» в рамках свободного микрофона.

«За этот год в стране только возрос уровень людского недовольства: рост налогов и новые поборы, коррупция, рост цен, низкий уровень благосостояния, некомпетентность чиновников, ограничение свобод и свободы интернета, пожары по всей стране, пытки и жестокое применение силы против несогласных и ложь, ложь и ложь, как будто народ совсем дурак, что сыт лишь картинкой с телеэкрана.

Для Магадана этот год прошёл особенно сложно. Всё больше людей уезжают, всё мрачнее и мрачнее становятся будущие перспективы города и области. Присланная Москвой власть окончательно свернула весь курс развития Магаданской области на превращение когда-то Золотого Сердца России в вахтовый городок, заботиться о котором для Москвы и их наместников также невыгодно, как тушить бушующие сейчас по стране пожары», — говорится в объявлении.

Там же сказано, что митинг планируется в гайд-парке, то есть на площадке, где не требуется согласование акции у мэрии.

Пост об анонсе акции в Twitter, среди прочих сделал магаданец Рагнар Рейн, который в 2018 году уехал из города. Ранее он был частым организатором протестных акций. Однако в комментарии «Весьма» он пояснил, что в город не вернулся, но помог магаданским активистам, проконсультировав по поводу акции.

«Я не являюсь организатором встречи. Сам я уже переехал из Магадана. Со мной связалась группа людей с целью проконсультироваться в проведении публичного мероприятия в Магадане, я поддержал их инициативу, — пояснил он „Весьма“, - мне было очень досадно, что Магадан не принимал участие во всероссийских протестах почти год и очень слабо и тихо реагировал на все изменения, которые принесло для него управление нового губернатора, потому я вызвался вести социальные сети мероприятия и помочь с рассылкой и опытом по вопросам проведения митингов.

Надеюсь протест ребят получится, до меня доходило много слухов о том, какой ужас сейчас происходит в Магадане, мне не понятно почему люди молчат об этом и не пытаются сопротивляться.

Думая сейчас, на фоне того, что творится в Москве, на фоне того, как страна горит, люди не выдержали и снова решили призвать к ответу виновных».

Между тем, он отказался назвать активистов, запланировавших акцию, сославшись на соображения безопасности.

13:07, 03.08.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → В Магадане сегодня планируется протестный митинг в сквере 60-летия города

crazy bulk 22.02.2020, 22:35

When I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Thanks a lot.

USB Powered LED Mosquito Killer Lamp Insect Trap 23.02.2020, 01:35

Hi! I simply wish to offer you a big thumbs up for your great info you have got here on this post. I'll be returning to your web site for more soon.

diary 23.02.2020, 05:52

Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I hesitate a lot and don't manage to get nearly anything done.

super peach wear 23.02.2020, 10:10

Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

Natural remedies 23.02.2020, 13:31

Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

source 24.02.2020, 18:26

Hello there! This blog post couldn’t be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a great read. Many thanks for sharing!

CBD 24.02.2020, 21:36

After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Thanks a lot.

read more 25.02.2020, 02:53

bookmarked!!, I love your web site.

read more 25.02.2020, 14:24

Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes that make the most significant changes. Many thanks for sharing!

Best grapes (the fruit) in La 25.02.2020, 17:41

When I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Many thanks.

Garage Clean Out Raleigh NC 25.02.2020, 20:13

I love it when individuals get together and share ideas. Great blog, continue the good work!

Home Inspection Fayetteville NC 26.02.2020, 00:03

You are so interesting! I don't suppose I've read a single thing like this before. So wonderful to find somebody with some original thoughts on this issue. Seriously... thank you for starting this up. This site is something that is required on the web, someone with a bit of originality.

KingSentinel 26.02.2020, 00:57

An intriguing discussion is definitely worth comment. I do believe that you ought to publish more on this issue, it might not be a taboo subject but typically people do not discuss these issues. To the next! Kind regards.

Abbruch Abbruch 26.02.2020, 07:17

Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thank you for supplying this information.

carpet cleaning fayetteville 26.02.2020, 20:38

Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.

Wilmington NC Locksmith 26.02.2020, 23:09

Hi, I do believe your blog might be having web browser compatibility problems. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, excellent website.

independent music 27.02.2020, 01:47

Can I just say what a relief to uncover an individual who actually knows what they are discussing online. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to read this and understand this side of the story. I can't believe you're not more popular because you surely possess the gift.

No smoke 27.02.2020, 04:32

This is a topic that's close to my heart... Cheers! Where can I find the contact details for questions?

Cannabis Oil 27.02.2020, 07:29

You need to take part in a contest for one of the greatest websites on the internet. I most certainly will recommend this site!

Web Designing Course in Delhi 27.02.2020, 20:33

Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other authors and use something from their websites.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS