Освобождение Корейского полуострова отметили в Хабаровске фестивалем

В Хабаровске прошел международный фестиваль корейской культуры. Это событие посвятили годовщине окончания Второй мировой войны и освобождения Корейского полуострова от японских милитаристов.

Фестиваль проводят в краевой столице на протяжении 15 лет. Обычно празднование проходит на набережной в районе стадиона имени Ленина, однако в этот раз свои коррективы внесла непогода.

— Для зрителей устроили концерт, в котором участвовали 38 творческих коллективов. Среди выступающих были лауреаты международных конкурсов, вокальные исполнители, танцоры из города Теджон. Отметим также, что на сегодняшний день в Хабаровске проживают представители корейской диаспоры, которые хранят свои обычаи, традиционные семейные ценности, язык и основы родной культуры, — прокомментировали в пресс-службе городской администрации.

Напомним, по официальным данным, в боях за Корейский полуостров погибло около полутора тысяч советских солдат. В память о героях участники и гости фестиваля возложили цветы к мемориалу на площади Славы.

15:05, 20.08.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Освобождение Корейского полуострова отметили в Хабаровске фестивалем

dig this 31.12.2019, 02:04

I simply want to say I am just newbie to blogging and site-building and honestly liked this web site. Probably I’m want to bookmark your site . You definitely come with very good well written articles. Bless you for revealing your webpage.

Isidro Akim 14.01.2020, 04:10

Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thank you for providing these details.

Love Irrigation 14.01.2020, 11:29

bookmarked!!, I really like your website!

healthy fresh recipes 04.03.2020, 22:54

May I simply say what a relief to discover an individual who truly understands what they are talking about on the web. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people must look at this and understand this side of the story. I was surprised you're not more popular since you surely possess the gift.

achat base de données b2c 05.03.2020, 11:48

Everything is very open with a clear explanation of the challenges. It was truly informative. Your website is very helpful. Many thanks for sharing!

Theda Pooser 06.03.2020, 11:14

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Many thanks!

fichier qualifié 07.03.2020, 02:35

Howdy! This article could not be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to send this article to him. Fairly certain he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

Gaston Corney 08.03.2020, 18:26

You've made some really good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

click reference 10.03.2020, 04:25

I simply want to mention I am newbie to blogging and site-building and actually liked this blog site. Likely I’m going to bookmark your website . You surely come with excellent stories. Thanks a bunch for sharing your webpage.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS