Владимир Путин направил приветствие гостям и участникам Восточного экономического форума – 2019

Президент Российской Федерации Владимир Путин обратился с приветствием к гостям и участникам V Восточного экономического форума, который состоится 4–6 сентября во Владивостоке.  Владимир Путин

В приветствии президента Российской Федерации, в частности, говорится:

«Развитие Российского Дальнего Востока, укрепление его экономического, инновационного потенциала, повышение качества жизни людей – наш важный, безусловный приоритет, задача поистине общенационального масштаба. В последнее время предпринимаются серьезные, беспрецедентные меры, направленные на поддержку бизнеса в регионе, формирование территорий опережающего развития. Вводятся в эксплуатацию объекты промышленной, социальной, образовательной, спортивной инфраструктуры, огромное внимание уделяется созданию зоны с особым режимом правового регулирования – свободного порта Владивосток. Укрепляются партнерские связи между деловыми кругами России и стран АТР. Подчеркну, Россия, как крупнейшая евразийская держава, заинтересована в динамичном развитии Азиатско-Тихоокеанского региона и открыта к равноправному диалогу – на двусторонней основе, а также в многосторонних форматах, по линии Евразэс, ШОС и АТЭС».

Владимир Путин также выразил уверенность, что нынешний форум пройдет в конструктивном ключе, даст старт новым, перспективным проектам, которые будут содействовать наращиванию взаимовыгодного сотрудничества и кооперации.

«И, конечно, на его площадках представители федеральных и муниципальных органов власти, предпринимательского и экспертного сообщества смогут на высоком профессиональном уровне наметить подходы и пути реализации Национальной программы развития Дальнего Востока – на благо дальневосточников и всей России», – отметил президент Российской Федерации.

14:40, 25.08.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Владимир Путин направил приветствие гостям и участникам Восточного экономического форума – 2019

Gutter Company Raleigh NC 26.02.2020, 04:17

I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few people are speaking intelligently about. I'm very happy I came across this in my hunt for something relating to this.

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 08:39

Good article! We are linking to this particularly great post on our website. Keep up the good writing.

Baltimore SEO 26.02.2020, 10:58

I absolutely love your website... Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own site and would like to learn where you got this from or what the theme is called. Appreciate it!

carpet cleaning companies fayetteville nc 26.02.2020, 20:00

Excellent article. I'm facing many of these issues as well...

Wilmington NC Locksmith 26.02.2020, 23:48

You ought to take part in a contest for one of the highest quality blogs on the internet. I'm going to highly recommend this blog!

Boxing news 27.02.2020, 06:06

Howdy, I do think your site could be having web browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent blog.

Web Designing Course 27.02.2020, 20:30

Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!

sucks 29.02.2020, 04:43

After checking out a number of the articles on your blog, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and let me know how you feel.

Printing Shop London 29.02.2020, 08:24

An impressive share! I've just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little homework on this. And he in fact bought me dinner because I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here on your blog.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:23

Your style is really unique compared to other folks I've read stuff from. Many thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just bookmark this page.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 21:58

You ought to be a part of a contest for one of the best websites on the net. I am going to recommend this site!

Reinaldo Brank 06.03.2020, 11:50

Very good blog post. I certainly love this site. Keep writing!

Kermit Maycumber 09.03.2020, 05:16

Excellent post. I certainly appreciate this website. Continue the good work!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS