Магаданское отделение Союза писателей стало «бомжом» и распродаёт имущество

Магаданское издательство «Охотник» на своем сайте опубликовало информацию о ликвидации регионального отделения Союза писателей.

«Сейчас СП распродает имущество – «предметы мебели 50–60-х годов (большой письменный стол, большое зеркало, шкафы для книг), востребованные музеями, поскольку использовались всеми известными колымскими писателями». В эти шкафы наши культовые писатели и поэты вешали свои по́льты, в эти зеркала они смотрелись…

Судя по всему, нынешним властям действительно плевать на всякого рода культуру, если это только не связано с военно-патриотическим воспитанием»,  — пишет Виктор Зилов.

И. о. председателя отделения СП Петр Цыбулькин дал по этому поводу интервью.

«– СП лишили помещения. Означает ли это полную его ликвидацию в регионе? Ведь и у СЖ, и у СХ, помимо худмастерских, по сути, не было своего помещения вообще никогда.

– Мы – бомжи, штатных работников нет, все на общественных началах. Наш СП в статусе НКО, что неправильно, и мы периодически должны предоставлять финансовые отчеты, а поскольку юридического адреса у нас теперь нет, то со временем Союз автоматически прекратит свое существование «в связи с непредоставлением отчетов», есть такая юридическая процедура. 

У нас с 2018 года прекратились поступления, и в результате образовались коммунальные долги. 

– Если же все-таки магаданский СП почил в бозе, тогда возникает вопрос: к кому теперь он будет относиться – к Хабаровску, Амуру, Владивостоку? К Москве, в конце концов? К кому обращаться юным магаданцам, ощутившим себя гениями?

– Это зависит от нас самих, я скоро поеду в Союз писателей России для уточнения, в какой форме нам существовать далее. 

В нынешней форме НКО региональное отделение существовать больше не может. Должен быть штатный председатель, и только при бюджетном финансировании Союз в Магадане может сохраниться. 

Власть должна быть заинтересована в нас, даром что ли на прошедшем ВЭФе столько времени о культуре говорили. Организации больше нет, но это не означает, что мы перестали быть литераторами».

Напомним,

Союз писателей СССР был создан в 1934 по инициативе ЦК ВКП (б).

После распада СССР в 1991 году Союз писателей СССР разделился на множество организаций в различных странах постсоветского пространства.

Основными преемником СП СССР в России и СНГ являются Международное содружество писательских союзов, которым долгое время руководил Сергей Михалков. В России Союз писателей РСФСР разделился на Союз писателей России и Союз российских писателей.

Почвой для разделения единого сообщества писателей СССР на два крыла (Союз писателей России (СПР) и Союз российских писателей (СРП)) послужило «Письмо 74-х»: в СПР вошли те, кто был солидарен с авторами «Письма 74-х», в СРП — писатели, как правило, либеральных взглядов.

Пётр Иванович Цыбулькин – прозаик, член СП РФ (2011). Родился 10 июля 1956 года.

В 1973 году окончил сельскую школу в п. Светлогорск Агаповского района Челябинской области.

 В 1982 году после службы в пограничных войсках и очного обучения в Уральском политехническом институте получил диплом радиоинженера. С 1982 по 2013 год служил в органах безопасности. Полковник запаса.

09:05, 15.09.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Магаданское отделение Союза писателей стало «бомжом» и распродаёт имущество

NOTEBOOK -RECYCLING 06.03.2020, 06:41

Great info. Lucky me I recently found your blog by chance (stumbleupon). I have book marked it for later.

Margarita Jabbie 06.03.2020, 12:06

Howdy! This blog post couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to forward this post to him. Pretty sure he's going to have a great read. Thanks for sharing!

achat base de données b2b 07.03.2020, 04:37

I blog often and I really thank you for your content. Your article has really peaked my interest. I'm going to bookmark your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

btc investors 08.03.2020, 03:56

I'm very happy to uncover this site. I wanted to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i also have you saved as a favorite to see new things in your web site.

Lou Ruhstorfer 08.03.2020, 20:26

Good blog post. I absolutely love this site. Continue the good work!

umlcode 09.03.2020, 20:51

bookmarked!!, I really like your blog!

cladding systems 09.03.2020, 23:31

An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more about this subject matter, it might not be a taboo subject but usually people do not speak about such topics. To the next! Kind regards.

live music 10.03.2020, 03:36

Everything is very open with a very clear clarification of the challenges. It was definitely informative. Your website is extremely helpful. Thanks for sharing.

cruise 12.03.2020, 03:03

This is a topic that's close to my heart... Take care! Exactly where can I find the contact details for questions?

deck repair toronto 12.03.2020, 07:17

I used to be able to find good advice from your articles.

Notar in Londra 12.03.2020, 12:28

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the website is very good.

Notary Feltham 12.03.2020, 18:23

Your style is so unique compared to other folks I've read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I'll just bookmark this page.

Nissan 13.03.2020, 13:56

Greetings! Very helpful advice in this particular article! It's the little changes that will make the most significant changes. Thanks for sharing!

Lewis Hufft 13.03.2020, 17:16

I blog quite often and I seriously thank you for your information. The article has truly peaked my interest. I'm going to bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.

powerball 13.03.2020, 21:42

This website truly has all of the info I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

how to setup linksys gigabit router 14.03.2020, 01:01

Very good blog post. I absolutely appreciate this site. Stick with it!

chicken breast recipes 14.03.2020, 04:40

After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get four emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thanks.

guest post service 14.03.2020, 08:38

An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little research on this. And he actually ordered me dinner simply because I found it for him... lol. So allow me to reword this... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here on your internet site.

digital media optimization 14.03.2020, 09:40

I really like it whenever people get together and share views. Great website, continue the good work!

Netflix 14.03.2020, 22:24

Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly.

bare 15.03.2020, 11:04

Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you finding the time and energy to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS