Сахалинский аквапарк за 3,2 миллиарда рублей висит в неопределенности

Сахалинский аквапарк завис в неопределенности. Можно представить, как ему непросто: он ведь очень тяжелый. Вчера в южно-сахалинском суде началось рассмотрение иска, поданного арендатором объекта — АО "Киномир".

 

Напомним, семья Альперовичей отказалась от управления в связи с тем, что посчитала запуск комплекса невозможным из-за непреодолимых обстоятельств — строительных нарушений, которые могут быть исправлены только большой ценой и долгим временем.

Правительство Сахалинской области отказалось расторгать договор аренды добровольно, и "Киномир" пошел в суд. Все это отодвигает какую-либо перспективу открытия «Акваситимира» (будем пока называть его так). Даже политическая ситуация перед выборами губернатора, несмотря на свою сногсшибательную силу, не смогла повлиять на прекрасное настроение электората, купающегося в бассейнах аквапарка, а потом идущего, как это представлялось в коридорах власти, голосовать.

При этом, сообщает источник Sakh.com, застройщик сдал все необходимые сертификаты для запуска оборудования, в том числе энергетического, для получения разрешений на эксплуатацию от Ростехнадзора. Китайские документы присланы и переведены, есть понимание, что нужно сделать с горками и другими элементами, чтобы они стали безопаснее. По данным Sakh.com, с момента захода на объект профессионального управляющего для открытия «Акваситимира» потребуется около двух месяцев.

Сегодня ПСО думает отдать аквапарк «Кристаллу», у которого он и так стоит на балансе, а уже «Кристалл» сможет набирать субподрядчиков для эксплуатации отдельных элементов комплекса — непосредственно аквапарка и бассейнов. Самый позитивный сценарий — открытие «Акваситимира» до Нового года, но это неточно.

Пока идет суд, поддерживает объект в приличном состоянии (ну то есть в таком, чтобы он не стал гнить и разрушаться) арендатор «Киномир». Но в случае победы он будет взыскивать все свои расходы с собственника — то есть с МИЗО, а МИЗО, как известно, живет на бюджетные деньги. Если верить тому, что Альперовичи (Виктор и Максим) покинули избирательную кампанию в городскую думу в обмен на проигрыш ПСО в суде по аквапарку, можно представить, что еще не запущенный, но уже очень дорогой спортивно-развлекательный объект обойдется Сахалину еще дороже.

Водно-оздоровительный комплекс «Аквасити» (тогда он назывался так) был куплен правительством в декабре 2018 года. 1,8 млрд вложил в него областной бюджет, еще столько же было получено из федерального.

10:02, 18.09.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Сахалинский аквапарк за 3,2 миллиарда рублей висит в неопределенности

personal growth and professional development 18.02.2020, 21:06

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It's always interesting to read content from other authors and practice a little something from their websites.

trilogy ring 18.02.2020, 23:11

I could not resist commenting. Well written.

Staff Outing 19.02.2020, 03:41

I enjoy reading through an article that will make people think. Also, many thanks for allowing for me to comment.

Federico Calderon 19.02.2020, 06:25

Everything is very open with a precise description of the challenges. It was really informative. Your website is extremely helpful. Many thanks for sharing.

eksu post utme screening form now available 20.02.2020, 00:40

When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Cheers.

cottage garden seeds 21.02.2020, 14:24

The next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I really believed you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you were not too busy searching for attention.

gtarealstar 21.02.2020, 19:34

This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very accurate info… Many thanks for sharing this one. A must read post.

Legal justice Advocates 21.02.2020, 20:46

The very next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I truly thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you were not too busy searching for attention.

male extra avis consommateur 22.02.2020, 09:08

Howdy! I simply want to offer you a huge thumbs up for the excellent information you have got right here on this post. I am returning to your web site for more soon.

crazy bulk avis 22.02.2020, 22:11

Spot on with this write-up, I really believe that this website needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!

sport sneakers 23.02.2020, 02:48

I wanted to thank you for this great read!! I absolutely loved every little bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post…

notebook 23.02.2020, 08:23

I really like reading an article that can make men and women think. Also, thank you for allowing for me to comment.

super peach wear 23.02.2020, 09:43

Your style is really unique compared to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I'll just bookmark this page.

read more 24.02.2020, 17:32

After checking out a handful of the articles on your web page, I honestly appreciate your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and tell me how you feel.

read more 24.02.2020, 20:45

This is the perfect webpage for everyone who wishes to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that has been written about for a long time. Excellent stuff, just great.

click here 25.02.2020, 05:06

May I simply just say what a relief to discover someone who genuinely understands what they are discussing online. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of the story. I can't believe you're not more popular because you most certainly have the gift.

here 25.02.2020, 07:37

This is the right site for everyone who wishes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been written about for many years. Excellent stuff, just wonderful.

Best egusi soup in La 25.02.2020, 18:02

Saved as a favorite, I like your website!

This site 25.02.2020, 20:49

Howdy! This post couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I most certainly will forward this information to him. Fairly certain he's going to have a great read. I appreciate you for sharing!

Property Inspector Fayetteville NC 25.02.2020, 23:14

A motivating discussion is worth comment. I think that you should publish more about this topic, it may not be a taboo matter but typically folks don't talk about these topics. To the next! Best wishes!

KingSentinel 26.02.2020, 01:32

Your style is so unique compared to other people I've read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

Website 26.02.2020, 05:17

Hi there! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly.

Abbruch aus Lübeck 26.02.2020, 06:36

It’s hard to find educated people about this subject, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

SEO DC 26.02.2020, 09:54

Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am going through troubles with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!

professional carpet cleaning fayetteville nc 26.02.2020, 21:44

bookmarked!!, I like your site.

Wilmington NC Locksmith 26.02.2020, 23:29

Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anybody else getting similar RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

indie music videos 27.02.2020, 00:31

Hi there, I believe your blog could possibly be having web browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, wonderful blog!

Web Designing Course in Delhi 27.02.2020, 20:40

There is definately a great deal to learn about this issue. I really like all the points you've made.

Electric Mountain Bikes 28.02.2020, 01:43

This is a topic which is close to my heart... Thank you! Exactly where are your contact details though?

marijuana oil 28.02.2020, 11:29

This is the right blog for anyone who hopes to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been discussed for decades. Great stuff, just great.

charlotte's web cbd oil 28.02.2020, 13:04

Hello there! This blog post could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I will send this article to him. Fairly certain he'll have a very good read. Thanks for sharing!

cbd gummies for pain 28.02.2020, 17:18

I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy I found this in my search for something regarding this.

sucks 29.02.2020, 04:12

I could not resist commenting. Perfectly written!

classified 29.02.2020, 06:13

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the site is also really good.

print shop London 29.02.2020, 08:12

That is a great tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very precise information… Thank you for sharing this one. A must read post!

CBD near me 29.02.2020, 10:48

This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate information… Appreciate your sharing this one. A must read article!

townhouses in dubai 29.02.2020, 14:00

Everything is very open with a really clear explanation of the challenges. It was really informative. Your website is very helpful. Thank you for sharing!

fichier qualifié 05.03.2020, 08:02

You've made some really good points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

achat base de données b2b 06.03.2020, 23:01

This is the perfect blog for anyone who hopes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject which has been discussed for years. Excellent stuff, just great.

her latest blog 10.03.2020, 05:14

I simply want to tell you that I am just beginner to blogs and honestly loved your web page. More than likely I’m going to bookmark your blog post . You actually have tremendous stories. Appreciate it for revealing your blog site.

onpassive software company 13.03.2020, 07:38

The very next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, however I actually believed you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS