На Камчатке больше 60 процентов стоков сбрасывается без очистки в Авачинскую бухту — экологи

Около 63% стоков от жилых домов и предприятий сбрасывается в Авачинскую бухту без всякой очистки, сообщил РАИ «КАМЧАТКА-ИНФОРМ» представитель экологического сообщества региона.

Больше 60% стоков сбрасывается без очистки в Авачинскую бухту - экологи. Фото Анастасии Юдаевой (Ерохиной), РАИ

«Петропавловская агломерация за год вырабатывает почти 15 млн кубометров бытовых и промышленных стоков. Только 37% всей этой грязи поступает на очистные сооружения Петропавловского водоканала. Остальные 9,5 млн кубометров стоков поступают в Авачинскую бухту и в реки в нее впадающие напрямую, нанося колоссальный ущерб экологии», — сказал собеседник агентства.

По его словам, нацпроект «Экология», который мог бы помочь решить проблему, в регионе «тормозит». На ближайшее время строительство очистных сооружений, по крайней мере таких, которые могли бы принять большую часть стоков, в Елизовском районе и Петропавловске не планируется.

Авачинская бухта – самая большая бухта в России. Является водоемом первой и высшей категории. Несмотря на сильное антропогенное воздействие, в водах бухты постоянно обитает 32 вида рыб, а также несколько видов крабов, морских звезд, ежей, мидии, колониальные гидроиды, губки, пышные актинии и т.д.

13:01, 01.10.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → На Камчатке больше 60 процентов стоков сбрасывается без очистки в Авачинскую бухту — экологи

see this here 31.12.2019, 04:20

I simply want to mention I am all new to weblog and seriously savored your web blog. Very likely I’m going to bookmark your blog . You definitely come with superb posts. Regards for revealing your web-site.

Love Irrigation 14.01.2020, 07:38

This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Cheers!

CrowdforApps 15.01.2020, 08:14

An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little research on this. And he actually bought me lunch simply because I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this subject here on your web site.

CrowdforThink 15.01.2020, 12:44

Greetings! Very helpful advice within this post! It is the little changes that make the most significant changes. Thanks for sharing!

Read More Here 18.01.2020, 02:55

I simply want to mention I am just all new to blogging and site-building and certainly savored your web blog. More than likely I’m going to bookmark your blog . You surely come with perfect articles and reviews. Thanks a bunch for sharing your web site.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 11:54

Hello there, I think your website may be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it's got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent website!

fichier qualifié 05.03.2020, 15:08

I wanted to thank you for this fantastic read!! I absolutely loved every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new stuff you post…

Adolfo Acrey 06.03.2020, 17:10

An intriguing discussion is definitely worth comment. I do believe that you need to write more about this subject matter, it might not be a taboo matter but usually people don't discuss such issues. To the next! All the best.

Jeraldine Hickerson 09.03.2020, 15:57

Great blog you have here... It’s hard to find excellent writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS