Мечтать не вредно... За десять лет Циолковский сделают самым современным городом в Амурской области

За десять лет в Циолковском построят новую школу, три детских сада, молодежный культурный центр, современный стадион и парк Победы.

За две пятилетки Циолковский сделают самым современным в Амурской области

Долгосрочный план комплексного социально-экономического развития ЗАТО Циолковский до 2030 года рассмотрели на заседании правительства Амурской области.

В разработке плана принимала участие межведомственная рабочая группа, состоящая из представителей Роскосмоса, правительства области и администрации ЗАТО Циолковский.

«Циолковский должен стать самым современным населенным пунктом Амурской области. Много здесь создается с нуля и по последнему слову техники. Нигде в стране сейчас не строится новый город, только в Амурской области. Космический центр должен быть удобным для тех горожан, которые тут живут уже долгое время, а также для уникальных специалистов, которые приедут сюда строить и обслуживать космодром. Вы помните, что в сентябре совещание по развитию города Циолковский и космодрома Восточный провел у нас президент Владимир Путин. Руководство страны придает этому большое значение. Поэтому мы обязаны отнестись к этой работе максимально ответственно», – отметил губернатор Амурской области Василий Орлов.

«Проект долгосрочного плана формировался исходя из прогноза численности населения Циолковского. На сегодняшний день в городе проживает 6 785 жителей, а к 2030 году мы ожидаем рост до 17 900 человек. Общий объем финансирования при этом составит более 29 миллиардов рублей. Это средства из федерального, регионального и муниципального бюджетов. Значительную часть от этой суммы на развитие города выделено корпорацией Роскосмос», – рассказала министр экономического развития и внешних связей Амурской области Людмила Старкова.

Чтобы обеспечить всем необходимым растущее число населения Циолковского, до 2028 года планируется ввести 175 тысяч квадратных метров социальной инфраструктуры, включая дорожную сеть, объекты ЖКХ, внутридомовые и спортивные площадки. В следующем году планируется к сдаче первая очередь жилых домов на 2 100 человек, а к 2028 году город должен быть полностью обеспечен жильем с учетом прогноза роста населения. При этом не забудут и про капитальный ремонт всех 33 домов в старом районе Циолковского.

По словам главы ЗАТО Циолковский Сергея Левицкого, большое внимание в долгосрочном плане развития города уделяется развитию образовательной инфраструктуры. На средства Роскосмоса в 2021 году в микрорайоне Звездный построят новое образовательное учреждение на 825 школьников, а в ближайшие несколько лет проведут реконструкцию действующей школы, которая может принять более 1 200 учеников. Не оставят без внимания и самых юных жителей Циолковского. Так, до 2030 года в городе появятся три новых детских сада. Каждый рассчитан на 230 малышей и полностью закроет потребность в местах.

Также в современном микрорайоне Звездный ожидается строительство многофункционального молодежного культурного центра. Он включит в себя культурно-досуговый центр, краеведческий музей, библиотеку, центр космического детского технического творчества и хореографический зал.

Согласно плану развития города, значительно изменится и коммунальная инфраструктура Циолковского. Ремонтировать предстоит систему тепло- и водоснабжения, а также канализацию. Общая протяженность этих сетей составит 60 километров. В планах также перевод городской котельной на газовое топливо, что позволит снизить плату за тепло для граждан.

Кроме того, планируется ввод в эксплуатацию строящегося комплекса зданий медико-санитарной части, строительство современного футбольного стадиона, зданий загса и правоохранительных органов, парка Победы, а также реконструкция сквера имени Юрия Гагарина, сообщает правительство Амурской области.

19:03, 09.10.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Мечтать не вредно... За десять лет Циолковский сделают самым современным городом в Амурской области

why not find out more 10.03.2020, 03:29

I simply want to mention I am just newbie to blogging and site-building and definitely enjoyed your web blog. Most likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely come with good articles and reviews. Kudos for sharing your website.

Google 12.03.2020, 14:34

Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else having similar RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

Google 12.03.2020, 20:49

Good blog post. I absolutely appreciate this website. Keep writing!

logitech c920 drivers 13.03.2020, 03:59

Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes which will make the most significant changes. Thanks for sharing!

situs judi 13.03.2020, 06:12

I truly love your site... Pleasant colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website and would love to find out where you got this from or just what the theme is called. Thanks!

link alternatif situs judi ayam online 13.03.2020, 07:09

I enjoy looking through a post that can make men and women think. Also, many thanks for allowing me to comment!

s1288 13.03.2020, 08:11

Aw, this was a very good post. Taking the time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I hesitate a lot and don't manage to get nearly anything done.

idn play poker 13.03.2020, 08:28

You ought to take part in a contest for one of the highest quality sites on the net. I'm going to highly recommend this web site!

idn poker 13.03.2020, 11:32

You ought to be a part of a contest for one of the greatest blogs on the net. I will recommend this website!

ratu domino 88 13.03.2020, 14:37

Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

indonesia poker 13.03.2020, 18:12

This is a topic that is near to my heart... Take care! Where are your contact details though?

bola online 13.03.2020, 20:35

This is a topic that's close to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though?

download joker123 13.03.2020, 20:58

Hello there! This post couldn’t be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

joker123 13.03.2020, 22:30

Very nice post. I absolutely love this site. Stick with it!

sbobet88 bola 14.03.2020, 00:58

Good post. I am facing a few of these issues as well...

joker 388 14.03.2020, 01:58

I'd like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I am hoping to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

ceri123 slot 14.03.2020, 02:30

Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was definitely informative. Your site is very helpful. Thank you for sharing!

hitamqq 14.03.2020, 02:51

This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Kudos!

bandarqq 14.03.2020, 05:27

I'm very happy to uncover this web site. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and I have you book-marked to look at new things in your site.

AutoCAD Tutorial 14.03.2020, 06:16

Hello there! This article could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this information to him. Fairly certain he'll have a great read. Thank you for sharing!

download s128 14.03.2020, 06:22

This is the right blog for everyone who really wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that's been discussed for ages. Great stuff, just great!

joker 188 14.03.2020, 13:55

Excellent web site you've got here... It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

idn poker 14.03.2020, 16:14

I want to to thank you for this excellent read!! I definitely loved every bit of it. I've got you book-marked to look at new things you post…

kotajd 14.03.2020, 16:50

I'm extremely pleased to find this page. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it and i also have you saved as a favorite to see new information in your website.

sbobet wap 14.03.2020, 17:39

Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

daftar bola88 online 14.03.2020, 19:14

Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

IDNPlay 14.03.2020, 21:01

Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

idnplay apk 14.03.2020, 22:07

Everything is very open with a clear clarification of the issues. It was truly informative. Your site is extremely helpful. Thanks for sharing!

idnpoker 15.03.2020, 05:44

Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

pokeridn 15.03.2020, 06:36

You should take part in a contest for one of the highest quality sites on the internet. I most certainly will recommend this site!

daftar idnpoker 15.03.2020, 09:26

Pretty! This was an incredibly wonderful post. Thank you for supplying this information.

idn poker apk 15.03.2020, 10:04

You're so cool! I don't think I've truly read anything like this before. So wonderful to find another person with some unique thoughts on this subject matter. Really... many thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the internet, someone with some originality!

Jasabola.group 15.03.2020, 13:54

Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don't seem to get anything done.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS