Губернатор Сахалина Лимаренко избегает личных деловых встреч с неудобным областным депутатом

Губернатор Сахалинской области Валерий Лимаренко избегает встреч с депутатом областной думы Светланой Ивановой.

Она просила об аудиенции еще в конце октября — хотела обсудить нашумевший зарплатный вопрос, когда еще шестерых народных избранников регионального парламента подсадили на бюджетные деньги. Лимаренко устами своих подчиненных во встрече Ивановой отказал, сославшись на командировку.

Позже депутат написала Лимаренко еще одно обращение, уточнив, что хочет обсудить с ним не только этот, но и другие вопросы, связанные со стратегией развития области и Южно-Сахалинска в частности. Но губернатор вновь не захотел говорить с депутатом: ей ответили, что обсуждать саму возможность встречи можно будет не ранее января 2020 года.

Интересно, что публично Лимаренко сам искал Иванову, это было на публичных слушаниях по областному бюджету. Она на них опоздала, и потом выступила «вне очереди».

— Не удивлюсь, если на неофициальную встречу, где Лимаренко будет объявлять новых министров и других чиновников, меня не пригласят,  — говорит Светлана Иванова и соглашается с автором, что подобные методы работы — когда первое лицо везет на Сахалин за и на бюджетные деньги каких-то лиц, но не желает публично высказываться об этом — ранее на острове не встречались.

18:54, 22.11.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Губернатор Сахалина Лимаренко избегает личных деловых встреч с неудобным областным депутатом

Bonuses 31.12.2019, 07:44

I simply want to say I am just very new to blogs and truly savored you're page. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You actually come with superb well written articles. Many thanks for sharing your webpage.

Love Irrigation 14.01.2020, 11:10

Greetings! Very useful advice within this article! It's the little changes that make the most significant changes. Thanks for sharing!

additional reading 18.01.2020, 01:56

I simply want to say I am all new to blogging and site-building and absolutely enjoyed your page. Probably I’m want to bookmark your blog post . You really come with really good well written articles. Thanks for revealing your webpage.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 23:33

Spot on with this write-up, I absolutely feel this web site needs much more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice!

fichier qualifié 05.03.2020, 09:40

I wanted to thank you for this good read!! I absolutely loved every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new things you post…

Frances Karayan 06.03.2020, 16:39

I have to thank you for the efforts you have put in writing this site. I really hope to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

fichier qualifié 07.03.2020, 04:38

Hello there! This article could not be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will send this post to him. Fairly certain he'll have a great read. Thank you for sharing!

find more 11.03.2020, 03:00

I just want to say I'm new to blogging and site-building and seriously savored your blog site. Likely I’m going to bookmark your site . You surely have perfect articles and reviews. With thanks for revealing your web-site.

Site Creator 13.03.2020, 07:53

An interesting discussion is worth comment. I believe that you ought to write more about this subject matter, it might not be a taboo matter but generally folks don't discuss such issues. To the next! All the best.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS