Жительница Бурятии вовлекла малолетнюю дочь в наркобизнес

В Бурятии вынесен приговор членам межрегионального преступного сообщества по сбыту синтетических наркотиков.

Как сообщили в пресс-службе МВД республики, уголовное производство в отношении пяти жителей Улан-Удэ было окончено в 2018 году.

Следователи установили, что группа граждан в возрасте от 21 года до 35 лет объединились в сообщество два года назад. Они действовали на территории Москвы, Якутии, Ханты-Мансийского автономного округа и других регионов — две женщины приобретали и фасовали оптовые партии запрещённого вещества, остальные организовывали их «закладки» для наркопотребителей.

«Отметим, что одна из оптовых фасовщиц — мать двоих детей — осуществляла раскладку запрещённых веществ по тайникам во время прогулок с малолетней дочерью», — уточнили в МВД.

Деятельность группы была пресечена полицейскими совместно с сотрудниками УФСБ России по Бурятии. У задержанных было изъято более пятисот граммов «особо концентрированных синтетических наркотических средств».

Советский районный суд Улан-Удэ вчера признал обвиняемых виновными в сбыте наркотиков в особо крупном размере. Трёх женщин судья приговорил к лишению свободы в колонии общего режима сроком от 8 до 12 лет. Двое молодых людей отправятся на 8 и 10 лет в колонию строгого режима.

17:34, 23.11.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → Жительница Бурятии вовлекла малолетнюю дочь в наркобизнес

find more 31.12.2019, 01:06

I simply want to say I'm all new to blogging and site-building and really liked this blog. Probably I’m planning to bookmark your website . You definitely have great stories. Thanks a lot for revealing your web site.

Love Irrigation 14.01.2020, 07:38

I have to thank you for the efforts you've put in writing this website. I really hope to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now 😉

CrowdforApps 15.01.2020, 07:38

The very next time I read a blog, I hope that it doesn't fail me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I genuinely thought you'd have something interesting to say. All I hear is a bunch of crying about something you could possibly fix if you weren't too busy looking for attention.

CrowdforThink 15.01.2020, 12:51

Excellent blog post. I definitely love this website. Continue the good work!

here are the findings 18.01.2020, 02:06

I simply want to mention I am just very new to blogging and certainly enjoyed you're web page. Very likely I’m going to bookmark your site . You definitely have incredible articles. Cheers for sharing with us your website.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 09:58

An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he actually bought me dinner simply because I found it for him... lol. So let me reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this subject here on your website.

achat fichier email 05.03.2020, 14:49

This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something which helped me. Thanks.

Elias Momin 06.03.2020, 10:33

I used to be able to find good information from your blog articles.

Sal Steiber 09.03.2020, 00:18

bookmarked!!, I like your web site!

reference 10.03.2020, 11:46

I just want to tell you that I am very new to blogs and absolutely savored your web blog. Very likely I’m likely to bookmark your site . You really have tremendous posts. Thanks for revealing your blog.

Google 12.03.2020, 20:01

I'd like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal website now 😉

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS