На Сахалине в Корсакове проложили 20 километров газовых труб

Корсаковский городской округ на Сахалине  обеспечат газом. За полгоды работы в портовом городе проложили около 20 километров газораспределительных сетей.

Переход на голубое топливо должен не только значительно улучшить экологическую ситуацию, но и снизать коммунальные расходы граждан.

— Это большой шаг для всех жителей частных секторов. Как только начинается отопительный сезон, здесь нечем дышать. Люди топят углем, поэтому очень много дыма и сажи, — озвучила проблему жительница Корсакова Ольга Медведева.

От угольных котельных в ближайшие годы планируется полностью отказаться. В этом месяце началось строительство нового энергообъекта. Газовая котельная заменит разу три действующие угольные. Строительство планируется закончить в конце 2021 года.

Вопросы, связанные с ускорением газификации Корсаковского и других районов Сахалинской области Валерий Лимаренко в начале этого года обсуждал с председателем правления ПАО «Газпром» Алексеем Миллером. Областные власти, отметил губернатор, заинтересованы в скорейшем подключении к газу частного сектора и объектов коммунальной инфраструктуры.

На газификацию Корсаковского района в 2019 году из областного бюджета поступило почти 240 миллионов рублей. В следующем году сумма будет увеличена более, чем в два раза, сообщает skr.su.

15:02, 28.11.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → На Сахалине в Корсакове проложили 20 километров газовых труб

Notar Public Londra 12.03.2020, 11:41

Hi there! This post couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!

Notary West London 12.03.2020, 14:43

Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don't seem to get nearly anything done.

Mitsubishi 13.03.2020, 15:30

Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t understand why I can't join it. Is there anybody else having similar RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanx!

Leigh Haver 13.03.2020, 19:06

Howdy! This article could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to send this information to him. Pretty sure he's going to have a very good read. Thanks for sharing!

how to setup linksys wrt 1200ac router 13.03.2020, 23:35

This web site certainly has all of the info I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

cabbage recipes 14.03.2020, 03:06

An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little research on this. And he actually ordered me dinner due to the fact that I found it for him... lol. So allow me to reword this... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your blog.

i digital marketing 14.03.2020, 12:02

Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

Netflix 14.03.2020, 21:07

Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

bare 15.03.2020, 12:52

Pretty! This has been a really wonderful post. Thank you for supplying this info.

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS