В Магадане открыли мемориальную доску в честь писателя Альберта Мифтахутдинова

Вчера в Магадане торжественно открыли мемориальную доску Альберту Мифтахутдинову  (1937—1991) – колымскому писателю, внёсшему значительный вклад в развитие не только северной, но и всей российской культуры, — пишет сайт мэрии города.

В торжественной церемонии приняли участие родные – дочь, сын, супруга, друзья семьи, представители органов власти, общественники, члены магаданского отделения Союза журналистов, сотрудники учреждений культуры.

Десятки магаданцев присоединились к этому важному культурному событию областного центра.

Место расположения доски выбрано не случайно – она установлена на доме 12 на проспекте Ленина в Магадане, в котором с 1973 по 1982 годы жил и трудился писатель.

Напомним, в январе 2018 магаданское издательство «Охотник» завершило выпуск собрания сочинений Альберта Мифтахутдинова (1937—1991).

Как отмечают издатели, собрание охватывает пласт всех художественных текстов писателя, но не претендует на академичность: в него например, не включена ранняя повесть писателя «Подари мне Большую Медведицу», на титульном листе машинописной рукописи которой написано: «Просьба–это не читать и нигде не печатать", сообщает портал «Весьма».

09:24, 30.11.2019 г. — VestiRegion.ru

VestiRegion.ru → Горячие новости → В Магадане открыли мемориальную доску в честь писателя Альберта Мифтахутдинова

check these guys out 31.12.2019, 01:00

I simply want to say I am just beginner to blogs and truly loved this website. Very likely I’m want to bookmark your website . You really have superb article content. Cheers for revealing your blog site.

Ethel Bhatnagar 13.01.2020, 07:57

It’s hard to find educated people in this particular subject, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks

Love Irrigation 14.01.2020, 10:31

I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every bit of it. I have got you book marked to look at new things you post…

my web 18.01.2020, 02:12

I simply want to say I am newbie to blogs and definitely loved this web blog. Most likely I’m going to bookmark your blog . You certainly have remarkable well written articles. Many thanks for revealing your website page.

healthy fresh recipes 04.03.2020, 10:40

Hi there! This post couldn’t be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing!

healthy fresh recipes 05.03.2020, 01:58

Good web site you have here... It’s difficult to find excellent writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

Reyes Winfree 06.03.2020, 16:46

I could not refrain from commenting. Exceptionally well written!

Minna Gissel 08.03.2020, 23:33

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Cheers.

click for more info 10.03.2020, 01:42

I simply want to tell you that I'm very new to blogs and honestly loved your web site. Likely I’m want to bookmark your website . You surely come with wonderful articles. Regards for sharing your blog site.

bare 15.03.2020, 09:52

I needed to thank you for this wonderful read!! I absolutely enjoyed every bit of it. I've got you book marked to look at new things you post…

НовостиНародные новостиПробки во ВладивостокеПубликацииRSS